دانلود پایان نامه ارشد رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط استراتژی رقابتی ساختار سازمانی و عملکرد شرکتهای صنعت مواد غذایی

قسمتی از متن پایان نامه :

تقسیم بندی استراتژی ها بر اساس سطوح سلسله مراتب سازمانی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

یک شرکت تجاری معمولا سه نوع استراتژی را مورد مطالعه قرار می دهد: استراتژی شرکت، کسب و کار و  وظیفه ای

 1- استراتژی شرکت

برنامه ریزی استراتژیک سطح شرکت ، شامل فرایند تعریف هدف و ویژگی کلی سازمان ، کسب و کارهایی که به آن وارد یا خارج می گردد و چگونگی توزیع منابع در میان این کسب و کار ها می باشد.استراتژی سطح شرکت معمولا در ارتباط با ترکیب و بکارگیری واحدهای کسب و کار استراتژیک می باشد ( گردن و دیگران ، 1990: 150).

استراتژی شرکت به سه مساله اصلی فراروی شرکت می پردازد ( هانگر و ویلن،1389: 164  )

  2- استراتژی کسب  و کار

استراتژی کسب و کار[1] بر بهبود جایگاه رقابتی محصولات یک شرکت یا واحد تجاری (کالا یا خدمات) در یک صنعت یا یک بخش بازار خاص تاکید می کند. استراتژی کسب و کار می تواند رقابتی[2] (مبارزه با تمام رقبا برای کسب مزیت) یا مشارکتی[3] (همکاری با یک یا چند رقیب برای کسب مزیت علیه سایر رقبا) یا به هر دو شکل باشد. استراتژی کسب و کار نشان می دهد که یک شرکت چطور بایستی در یک صنعت خاص رقابت یا همکاری نماید.

الف- استراتژی رقابتی: موقعیتی قابل دفاع در یک صنعت ایجاد می کند به نحوی که شرکت می تواند بر رقبای خود غلبه کند. در مورد استراتژی های رقابتی در بخش ها بعدی توضیحات کاملتری اظهار          می گردد. ( هانگر و ویلن،1389:  143-144)

ب- استراتژی های مشارکتی، آن دسته از استراتژی هایی هستند که برای کسب مزیت رقابتی در یک صنعت از طریق همکاری، و نه مبارزه با شرکت های دیگر مورد بهره گیری قرار می گیرند. به غیر از تبانی میان رقبا که غیر قانونی می باشد نوع اصلی استراتژی مشارکتی، ائتلاف استراتژیک [4]می باشد. شرکت ها یا واحدهای تجاری ممکن می باشد به علت های مختلفی یک ائتلاف استراتژیک تشکیل دهند، مانند کسب تکنولوژی یا قابلیت های تولیدی و دسترسی به بازارهای خاص، کاهش ریسک سیاسی یا مالی و کسب مزیت رقابتی ( هانگر و ویلن،1389: 157).

[1] Business Strategy

[2] Competitive

[3] Cooperative Strategy

[4] Strategic Alliance

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مطالعه وضعیت ساختار سازمانی در شرکت های صنعت غذایی
  2. مطالعه وضعیت استراتژی کسب و کار در شرکت های صنعت غذایی
  3. مطالعه ابعاد عملکرد سازمانی در شرکت های صنعت غذایی
  4. مطالعه ارتباط میان ساختار سازمانی، استراتژی کسب و کار و عملکرد سازمانی در شرکت های صنعت غذایی براساس دیدگاه مبتنی بر منابع

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط استراتژی رقابتی ساختار سازمانی و عملکرد شرکتهای صنعت مواد غذایی   با فرمت ورد