شناسنامه ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: The Girl on the Train

عنوان کتاب به فارسی: دختری در قطار

نویسنده: پاولا هاوکینز (Paula Hawkins)

سال پخش: ۲۰۱۵

 

معرفی کتاب

«کتاب دختری در قطار» داستان سه زن رو داستان می کنه. سه زن ناشناس که زندگی اونا به شکل غریبی به هم گره خورده س. ریچل، مگان و اونا اصلا هم رو نمی شناسند اما زندگی اونا به هم گره خورده س. هر کدوم از این زنا در دنیای خود سِیر می کنن و داستان خود رو دارن.

اولین بار ریچل رو در قطاری در لندن می بینیم. اون جزء یکی از صدها نفریه که خسته و کوفته از سر کار به خونه ی خود در نزدیکیا ی شهر بازمی گردند. تنها فرق اینه که اون ۶ قوطی مشروب جین و تونیک در کیف خود داره. و این فقط اول کاره. ریچل دائم الخمره، همیشه بیهوش می شه و در حالت مستی با همسر سابقش تماس میگیره. این مسئله باعث می شه بقیه بهش ایمان نداشته باشن. حتی خودش هم به سختی می تونه به افکار و خاطراتش اعتماد کنه. اون در اعماق وجود خود، باور داره که اتفاق بدی واسه زن دیگری افتاده، ولی نمیتونه کاری کنه تا کسی حرف اونو و باور کنه.

شک و دودلی ریچل روز به روز بیشتر می شه و با جلو رفتن در داستان کم کم با مگان و اونا هم آشنا میشیم. تصاویری تو ذهن ریچل تکرار می شن: خون، پیراهنی آبی و مردی با موهای قرمز. زنی پنهون شده و پلیس و ریچل به افراد مختلفی به عنوان مظنون فکر می کنن.

در «کتاب دختری در قطار»، هاوکین نشون می ده، هرچقدر که هویت و زندگی افراد ثابت به نظر برسه، بازم پایه های زندگی بر ریگ روان ساخته شدن. ریچل هرچه بیشتر گذشته خود رو به یاد میاره، از آدمای دور خود بیشتر سرخورده می شه. هاوکین با مهارت تموم با زاویه دیده ها و زمانا بازی می کنه و هیجان زیادی به داستان می بخشه. هرچه در داستان جلوتر میریم، بیشتر دل مون واسه شخصیت اصلی بیچاره می سوزد. درحالی که در اول داستان اصلا نمی تونیم با اون رابطه برقرار کنیم. پیچ وتابایی که هاوکین به داستان می ده، حقیقتا شگفت انگیز هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کتاب حالا نقاط قوت خود رو کشف کن؛ کتابی که کمک می کنه استعدادهای خود رو پیدا کنین

کتاب دختری در قطار؛ کتابی جذاب واسه طرفداران رمان های جنایی و معمایی آموزشی

کتاب دختری در قطار؛ کتابی جذاب واسه طرفداران رمان های جنایی و معمایی آموزشی

این کتاب واسه شماس؟

در اول کتاب تنها چیزی که می خونیم احساسات و خستگیای روزانه ریچل هستن. ریچل تنهاست، به خاطر از دست دادن همسرش دچار افسردگیه، به خاطر مصرف الکل، اضافه وزن و ظاهر معمولی ش از خودش بدش میاد. همه اینا خسته کننده ان و خواننده رو خیلی عاشق شخصیت ریچل نمی کنه. با پیش رفتن داستان و با روشن شدن اتفاقات مرموز شب سرنوشت ساز داستان، هیجان اونم بیشتر می شه و بیشتر عاشق داستان میشیم. پس اگه به دنبال تجربه خوندن هیجان انگیز یک رمان معمایی و جنایی هستین، مطالعه این کتاب رو به شما پیشنهاد می کنیم.

در حاشیه

«کتاب دختری در قطار» افتخارات زیادی رو کسب کرده و در پارسال موردتوجه خیلی از منتقدان ادبی قرار گرفته. ازجمله افتخارات این کتاب، میشه به این موارد اشاره کرد:

  • کتاب منتخب خوانندگان در ۲۰۱۵؛
  • نامزد جایزه ی بهترین رمان پلیسی (۲۰۱۶)؛
  • جایزه ی آدی واسه بهترین کتاب صوتی (۲۰۱۶)؛
  • نامزد جایزه ی کتاب سال واتراستون (۲۰۱۵)؛
  • جایزه ی کتاب پلیسی سال منتخب زنان و خوانندگان خونگی (۲۰۱۶).

پائولا هاوکینز در زیمبابوه به دنیا اومد و در ۱۷ سالگی به لندن نقل جای کرد و در اونجا به دانشگاه رفت. بعد از اون در مجله تایمز به روزنامه نگاری مشغول شد. معروف ترین کتابش یعنی «کتاب دختری در قطار» رو هم در سال ۲۰۱۵ نوشت. هم حالا اون در جنوب لندن زندگی می کنه.دسته‌ها: آموزشی