کد اقتصادی چیه؟ شماره اقتصادی که در اصطلاح با نام کد اقتصادی شناخته می شه پس از طی مراحلی که طبق قانون وضع شده به وسیله اداره دارایی در مرکز استانا و شهرستانا واسه افراد حقیقی و حقوقی صادر می شه. یعنی هر شرکت احتیاج به یک کد اقتصادی داره. این کد نحوه ی کارکرد یک شرکت (خدمات – خرید و فروش) رو که در قراردادها و عوامل اشاره می شه مشخص می کنه. اخذ این کد واسه شرکتا اجباریه.

اخذ کد اقتصادی واسه چه کسائی ضروریه؟

اخذ کد اقتصادی همراه با ثبت شرکت و اخذ کارت بازرگانی واسه اشخاصی که به فعالیتای اقتصادی و تجاری می پرازن، ضروریه؛ پس با توجه به مقررات مربوط واحدهای ذی صلاحِ وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام می شه.

۱. افراد مکلف به دریافت کد اقتصادی: کلیه ی افراد حقوقی که به امر پخش هر نوع کالا و کارای خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارن و کلیه ی افراد حقیقی که در امور اشاره شده فعالیت دارن و دارای مجوز کار و کاسبی از مراجع مربوطه یا دارای محلی واسه فعالیت تجاری هستن، صلاحیت دریافت کد اقتصادی رو دارن.

۲. مجوز فعالیت تجاری: مجوز فعالیت، سندیه که طبق اون فعالیت هر شخصی از طرف وزارت بازرگانی یا بقیه مراجع ذی صلاح مربوطه تأیید شده باشه. مثلا گواهی فعالیت صنعتی (کارگاه یا کارخانه) از طرف وزارت صنایع، مجوز داروخونها از طرف وزارت بازرگانی، فعالیت مرغداری از طرف جهاد، پروانهای کار و کاسبی ارسال شده از طرف اتحادیهای صنفی، و معرفی نامهای سازمان برنامه و بودجه واسه پیمانکاران همه از نمونه های مجوز فعالیت هستن.

۳. محل فعالیت تجاری: محل فعالیت تجاری به واحدی گفته می شه که اون محل از طرف مراجع قانونی دیگر و از طرف شهرداری به عنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته شده و فعالیت مربوطه در اون با جواز کسب یا بدون جواز قابل انجامه. مثل دفتر پیمانکاری یا واسطهای شغلای مثل که اینطور فعالیت احتیاج به مجوز نداره و داروخونها یا یه سریای دیگه از مشاغل که محل فعالیت اونا با مجوز کسبه. محل فعالیت به شکل اجاره ی قطعی در اختیار مؤدی قرار میگیره.

۴. رسید بانکی: واریز مبلغ به فیش بانکی به حساب ۵۲۳ خزانه پیش یکی از شعب بانک ملی در کلیه ی شهرها از طرف مؤدی.

۵. پرینت مربوط به کد اقتصادی: برگه ی پرینت کامپیوتری که قبل از ارسال کارت دریافت می شه شامل کلیه ی اطلاعات مربوط به مؤدی مثل اطلاعات هویتی و مالیاتیه که به وسیله مأمورین پست به عنوان رسیدی از طرف مؤدی در پرونده ی اون دید و بایگانی میشه.

کارت اقتصادی افراد حقیقی

از نظر رنگ و شکل و مندرجات کارت جدید با کارتای قبلی فرق داره که جدا از اینکه عکس ۳*۲ مؤدی، نام و نام خانوادگی، کد اقتصادی، نشانی محل فعالیت تجاری و کد بخش ی مالیاتی مؤدی در اون اشاره میشه.

کارت اقتصادی افراد حقوقی

تغییرات مربوط به افراد حقیقی در کارت افراد هم هست البته فرقش اینه که عکس نداره و نوع شخص حقوقی هم اشاره میشه و با هماهنگی با خدمات کامپیوتری ارسال کارت افراد حقوقی به شکل لیزری هستش.

وظایف مؤدی

۱. مدارک لازم واسه افراد حقیقی: مدارک مربوطه عبارت از فرم اطلاعات هویتی، کپی شناسنامه، اصل و کپی فیش بانکی، مجوز فعالیت یا سند محل فعالیت تجاری (رسمی- غیر رسمی) و عکس ۳*۲ در صورت داشتن کد اقتصادی درج شماره اون پشت عکس وگرنه درج مشخصات سجلی پشت اون و فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری واسه دارندگان کد اقتصادی به ضمیمه به بخش ی مالیاتی تحویل می شه.

۲. مدارک لازم واسه افراد حقوقی: این مدارک شامل فرم اطلاعات هویتی مربوطه، آگهی تأسیس در روزنامه رسمی و فیش بانکی و فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری واسه دارندگان کد اقتصادی افراد حقوقی احتیاج به عکس نداره.

۳. نحوه ی خواسته کد اقتصادی: مؤدی مالیاتی با بررسی شرایط اشاره شده در اطلاعیه ی منتشره در روزنامهای کثیرالانتشار و دستورالعمل اجرای ماده ۸۵ قانون دریافت بعضی از درآمدهای دولت و مصرف اون در موارد مشخص، در صورت واجدالشرایط بودن پس از تکمیل فرم اطلاعات هویتی مربوطه از روزنامه که با تکمیل کپی فرم نمونه و بعد الصاق یک قطعه عکس روی فرم هویتی به همراه بقیه مدارک به بخش ی مالیاتی ذی ربط تحویل کرده و رسید دریافت می کنه. پس از رسیدگی بخش، به مدارک ناقص کد اقتصادی تخصیص نمی گیره و مدارک و فیش بانکی مسترد نمیشه. در مورد افراد حقوقی هم مثل افراد حقیقی عمل می شه فقط تنها وجه فرق اون اینه که درصورت داشتن تغییرات باید فرم تغییرات اطلاعات هویتی هم از طرف مؤدی تکمیل شه. سازمان قانونی هم درصورتی که دارای ذی حساب جداگونه و مورد تأیید امور ذی حسابا باشن می تونن با مراجعه به بخش ی مالیاتی مربوطه خواسته کد اقتصادی کنه.

مراحل دریافت کد اقتصادی فعلی (۱۲ رقمی) چیه؟

واسه دریافت کد اقتصادی باید ۲ ماه بعد از ثبت شرکت و اخذ کارت بازرگانی با داشتن معرفی نامه یا وکالتنامه به اداره دارایی محل فعالیت خود مراجعه و نسبت به دریافت کد اقتصادی و تعیین بخش ی مالیاتی اقدام کنین. مدارک لازم عبارتند از:

 1. دریافت و تکمیل دفترچه از خدمات اداره دارایی؛
 2. دریافت فرمای مربوطه و تکمیل اونا (واحد ثبت و شناسایی اداره دارایی)؛
 3. کپی شناسنامه و کپی کارت ملی همه اعضای هیئت مدیره؛
 4. آگهی تأسیس شرکت و تغییرات ثبتی در دو نسخه؛
 5. کپی اساسنامه ی شرکت؛
 6. کپی اظهارنامه یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکتای غیر سهامی؛
 7. کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات اون؛
 8. کپی پروانه ی استفاده یا مجوز تأسیس در صورت موجود بودن؛
 9. کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تأسیس قید گردیده در صورت استیجاری بودن کپی قرارداد اجاره که به تأیید واحد مالیاتی محل اتفاق ملک رسیده باشه؛
 10. نامه ی شروع یا نبود شروع به فعالیت و کپی اون بعد از ثبت دبیرخانه؛
 11. پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارایی؛
 12. بقیه مدارک درخواستی.

مراحل اخذ کد اقتصادی جدید چیه؟

کد اقتصادی چیه؛ آشنایی با چگونگی نحوه دریافت و کاربرد اون آموزشی

 1. به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کنین.
 2. گزینه ثبت نام الکترونیکی کد اقتصادی در منوی طرف راست صفحه رو انتخاب و روی گزینه ورود به سامانه کلیک کنین.
 3. گزینه سامانه ی پیش ثبت نام کد اقتصادی رو از صفحه انتخاب کنین.
 4. ورود اطلاعات ساده ی درخواستی در سایت و ذخیره اونا.
 5. پس از طی مراحل در صورت درست بودن آدرس و کد پستی و اطلاعات مربوطه بعد از یه مدت رمز و کد کاربری از طرف امور مالیاتی واسه تون ارسال می شه.
 6. پس از دریافت اون (رمز وکد کاربری) مراحل ۱ و ۲ رو دوباره تکرار کنین و بعد مرحله ۷ رو انجام بدین.
 7. بعد از طی مراحل ۱ و ۲ در پنجره ی باز شده روی متن سامانه ی ثبت نام کد اقتصادی کلیک کنین و برابر اطلاعات خواسته شده و طبق اسناد و مدارک ثبتی اونو تکمیل و ذخیره کنین.
 8. در این مرحله که مرحله پایانی ثبت نام کد اقتصادیه در صورتی که ایراد خاصی در ورود اطلاعات نباشه کد اقتصادی جدید واسه شما صادر می شه.
 9. واسه کسب باخبر شدن از وضعیت ثبت نامی کد اقتصادی خود، بعضی وقتا یه بار مراحل ۱ و ۲ رو انجام بدین با انتخاب گزینه پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی و با وارد کردن رمز و کد کاربری خود از آخرین وضعیت کد اقتصادی مطلع میشید و در صورت وجود اخطار یا اعلام خطا به وسیله سامانه نسبت به رفع اون اقدام کنین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کتاب دختری در قطار؛ کتابی جذاب واسه طرفداران رمان های جنایی و معمایی

الف. افراد مکلف به اخذ کد اقتصادی

 1. کلیه ی افراد حقوقی که به امر تولید، پخش هر نوع کالا، تولید و مونتاژ و کارای خدماتی اشتغال دارن؛
 2. کلیه ی افراد حقیقی که به امر تولید، پخش هر نوع کالا، تولید و مونتاژ و کارای خدماتی اشتغال دارن و دارای جواز کسب وکار از مراجع مربوطه یا دارای محلی واسه فعالیت تجاری هستن؛
 3. کلیه ی افراد موضوع بندهای ۱-۲-۴ ماده ۲ قانون مالیاتای مستقیم اسفندماه ۶۶.

تبصره ۱: شعبات یا ادارات تابعه ی افراد نامبرده در بندهای ۳ و ۱ الف این دستور العمل تو تهران و بقیه شهرستانا موظف به استفاده از کد اقتصادی مخصوص وزرارتخانه، مؤسسات، نهادها و… طبق مورده.

تبصره ۲: منظور از پروانه ی کسب وکار از مراجع ذی ربط، کلیه ی جوازهای کسب یا کار ارسال شده از اتاق صنایع و معادن و بازرگانی، اتحادیهای صنفی، وزارتخانها و بقیه مراجع ذی صلاحه.

ب. افراد غیر مکلف به اخذ کد اقتصادی

 1. مساجد و تکایا؛
 2. افراد حقیقی که به فعالیت هنری مثل فیلم سازی و فعالیتای در رابطه، طراحی، خطاطی، نقاشی، ترجمه ی کتاب، گرافیک، ویراستاری، و نویسندگی اشتغال دارن؛
 3. افراد حقیقی که به فعالیت پیمانکاری اشتغال دارن و شرایط نامبرده در بند ۲ الف طبق دستورالعمل رو ندارن به شرط اونکه ارزش پیمان یا مبلغ دریافتی کل پیمانای اونا در یک سال شمسی از مبلغ ۵۰ میلیون ریال بیشتر نباشه.

ج. تکالیف افراد ذی ربط

کلیه ی افراد حقوقی که در این دستورالعمل مکلف به ارائه کپی صفحه اول شناسنامه، کپی سند اجاره یا سند مالکیت طبق مورد و کپی جواز کسب وکار از مراجع ذی صلاح و قبض بانکی مبنی بر واریز مبلغ ۵۰۰۰ ریال به حساب جاری مربوطه به بخش ی مالیاتی ذی ربط مراجعه و نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام می کنن.

تبصره ۱: جواز کسب وکار افراد حقیقی ارسال شده از مراجع ذی صلاح باید در سال جاری صادر یا تجدید یا تمدید شده باشه و وگرنه باید اعتبار جواز کسب وکار از طرف مراجع صادرکننده ی ذی صلاح در سال جاری مورد تأیید واقع شه و در صورتی که افراد حقیقی بدون جواز کار و کاسبی ولی دارای محل کسب باشن، باید اشتغال به کار فرد خواسته کننده به وسیله ممیز بخش ی مالیاتی ذی ربط مورد تأیید بگیره.

کلیه ی افراد حقوقی موضوع الف-۱ این دستورالعمل و کلیه ی افراد حقیقی موضوع بند الف-۲ دستورالعمل نامبرده موظفند واسه عرضه و فروش کالا یا خدمات از صورت حساب فروش کالای منتشره در مجلات کثیرالانتشار کشور از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی استفاده کنن و کد اقتصادی فروشنده رو چاپ و در صورت حسابای ارسال شده شماره اقتصادی خریدار رو درج کنن.

هرگونه از افراد موضوع بند ج-۳ این دستورالعمل مجازند جدا از اینکه مندرجات اعلام شده در فرم نمونه صورت حساب، متناسب با نوع فعالیت و نیازای خود هرگونه اطلاعاتی رو به شکل ستون، ردیف یا مطلب به شکل حساب فرد اضافه کنن و انتخاب اندازه ابعاد و تعداد نسخ صورت حساب با فروشنده.

اون طبقه از مؤدیان مالیاتی که مجوز موضوع تبصره ۳ ماده ۹۵ قانون مالیاتای مستقیم رو مبنی بر استفاده از سیستمای کامپیوتری (پذیرفته شده اسفندماه ۶۶) از وزارت امور اقتصادی دریافت کردن، می تونن فرم عامل فروش خود رو شامل شماره مسلسل برابر نمونه ای که وزارت امور اقتصادی و دارایی طبق مقررات ماده ۱۶۹ قانون اشاره شده پیش بینی کرده تنظیم کنن؛ وگرنه مجبور به داشتن صورت حساب فروش چاپی طبق اطلاعیهای مربوطه هستن.

در مواردی که پخش کالا یا ارائه خدمات به شکل خرده فروشی انجام می شه به نحوی که ارسال غیرممکنه (مثل نحوه ی فروش مواد غذایی در مغازها) ارسال عامل با درج کد اقتصادی اجباری نیس اما در موارد ارسال قبض صندوق، درج کد اقتصادی فروشنده در قبض مزبور الزامیه.

در مورد پیمانکاری و بقیه شکلای جور واجور معاملات، افراد حقیقی موضوع بند الف-۲ و افراد حقوقی موضوع بندهای الف-۱ و الف-۳ این دستورالعمل و بقیه افراد حقوقی مثل انتفاعی و غیرانتفاعی طبق مورد موظف به درج کد اقتصادی خود و طرف معامله در قراردادها و اسناد پرداخت هستن، مگه در موارد اشاره شده در بند ب-۵ این دستورالعمل در مورد پیمانکاری افراد حقیقی به شرط رعایت بند ۵-د این دستورالعمل.

فروش هرنوع کالا از راه مزایده به شرط اونکه مبلغ مزایده بیشتر از ۲۰ میلیون ریال باشه که مشمول رعایت مفاد این دستورالعمله.

در صورت فروش خدمات یا کالا به مصرف کننده ی پایانی درج کد اقتصادی خریدار لازم نیس.

فروشندگان موظفند اصل فرم کد اقتصادی طرف مورد معامله رو رؤیت کنن و با مشخصات ابرازی از حیث صحت برابری بدن.

کلیه مؤدیان موضوع این دستورالعمل وظیفه دارن انحلال، تغییر شغل، آدرس یا هرگونه تغییرات دیگر رو طبق مورد بیشترین حد ظرف مدت ۱ ماه به بخش ی مالیاتی ذی ربط اعلام کنن.

د. تکالیف افراد سوم

گمرک ایران مکلف به اخذ کد اقتصادی افراد مثل حقوقی و حقیقی موقع ارائه خدماته. بعضی افراد مثل تجار و حق العمل کاران هنگام تنظیم اظهارنامه ی گمرکی ناگزیر از یادداشت کد اقتصادی خود هستن.

تخلفات کد اقتصادی

کد اقتصادی چیه؛ آشنایی با چگونگی نحوه دریافت و کاربرد اون آموزشی

 1. استفاده افراد حقوقی و حقیقی از شماره اقتصادی بقیه تحت هر عنوان غیرمجاز و خلاف مقرراته و تعلق مالیات متوجه شخصیه که کد اقتصادی اون مورد استفاده قرار گرفته.
 2. هرگونه جعل، تقلب، سوءِاستفاده و تبانی مربوط به کد اقتصادی خلاف مقرراته و با متخلفین برابر مقررات قانونی برخورد میشه.

 1. دریافت هرگونه وجه اضافه بر ارزش کالا جهت درج کد اقتصادی فروشنده یا نبود درج کد اقتصادی خریدار خلاف مقرراته و با متخلفین برابر مقررات برخورد میشه.
 2. نبود رعایت مفاد این دستورالعمل از طرف افراد ذی ربط، مثل نبود ارائه یا درج کد اقتصادی دو طرف معامله در صورت حساب فروش کالا یا خدمات، خلاف مقرراته و با متخلفین برخورد میشه.

تبصره ۱: در صورتی که فروشنده موقع معامله از ارائه کد اقتصادی خود پرهیز ورزد و ارائه کد اقتصادی رو به شرط دریافت مبلغی بیشتر از رقم واقعی کنه خرید کالا بدون کد اقتصادی فروشنده بلامانعه به شرط اونکه گزارش انجام معامله و پرهیز فروشنده از ارائه کد اقتصادی جهت پیگیری قانونی، بیشترین حد ظرف ۱ ماه به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی به شکل نوشته شده و مستند تسلیم شه.

جریمه ی تخلفات کد اقتصادی

در صورت نبود رعایت مفاد این دستورالعمل از طرف افراد ذی ربط، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمانای وابسته از ارائه هرگونه تسهیلات به این افراد پرهیز می کنه. نبود ارسال صورت حساب یا نبود درج کد اقتصادی و نبود رعایت این دستورالعمل علاوه جدا از اینکه بی اعتباری دفاتر مربوطه از حیث مالیاتی و جرایم مندرج در ماده ۸ قانون تعزیرات حکومتی، مشمول جرایم زیر می شه:

 1. واسه بار اول جریمه ای برابر ۲ برابر مبلغ مورد معامله؛
 2. واسه بار دوم تعطیلی محل کسب یا توقف فعالیت طبق مورد به مدت ۳ ماه؛
 3. واسه بار سوم حبس تعزیری از ۳ ماه تا ۶ ماه واسه افراد متخلف و در مورد افراد حقوقی واسه مدیر یا مدیران مسئول ذی ربط.

جریمه ی استفاده از کد اقتصادی بقیه

طبق تبصره ۱ ماده ۱۶۹ تکراری قانون مالیاتای مستقیم، استفاده کنندگان از کد اقتصادی بقیه نسبت به مالیات بر درآمد و جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که کد اقتصادی اونا مورد استفاده قرارگرفتهه مسئولیت تضامنی دارن.

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی